This website places cookies on your computer (more info...). By continuing to use this website you are consenting to these cookies.

Who's Who

Meet the staff at our school!

Teachers
 
Name
Main responsibilities









 
Rachel Mitchell
Headteacher
Head Teacher, Curriculum development, School Improvement, Finance. Staff Development
 
Bethan Frost

 
Deputy Head Teacher,  Senior leadership Team, Team Leader UKS2,  Behaviour,  Premises , Welsh, Volunteers
 
 
Vicky Burgin
Senior Leadership  Team, Language and Literacy, Foundation Phase Team Leader Y1/2
 
 
Sue Hill

 
Year 2 teacher Senior LeadershipTeam,  Assessment, Mathematical Development
 
 
Lisa Rayer
Reception Teacher, Senior Leadership Team, Foundation Phase Team Leader Nursery and Reception, Personal and Social Development
 
 
Nicola Rhodes
Year 4 Teacher, Senior Leadership Team, Team Leader Years 3 and 4, English,
 
 
Penny Doyle
Year 4 teacher, Science, PSE, Cardiff Metropolitan University school link tutor, NQT induction
 
                 Russell Vanstone
Year 3 Teacher, Skills (whole school), PE
 
Sarah Hart
Nursery Teacher, Creative Development
 
Louise Tanner
Year 5 teacher, ESDGC, Knowledge and Understanding,
Forest Schools, Bike It
 
Sarah Street
Reception Teacher, Display and Library ( Foundation Phase)
 
 
Sally Rayment
Year 1 teacher, Welsh Language Development ( Foundation Phase)
Y Cwricwlwm Cymreig    (Foundation Phase)
 
Nicola Prince
Year 5 Teacher , ICT
 
Beth Williams
Inclusion Manager, Senior Leadership Team
 
Nerys Davies
Reception Teacher, Physical Development
 
Samantha Goddard
 Year 2 Teacher, DT and History
 
Sharon Vanstone
Year 4 Teacher, Art  Display (KS2) Charities
 
George Ashworth
 Year 6 Teacher Maths, Geography, Chess  
Rachel Evans
Year 3 Teacher, ICT 
Vicky Page
 
Reception teacher [Mrs Davies' maternity cover]
Vicki Owen ·         Teaching in Year 5 for 2 days a week, job sharing with Mrs Vanstone. 
 
 Teaching Assistants

Name
Grade
Main responsibilities
Alison Newcombe
HLTA
 
Supporting whole class, individuals and groups ,  PPA cover
 
Susanne Dunn
TA L3
Supporting whole class, individuals and groups in Y2
 
Pauline Morgan
 
TA L3
Supporting whole class, individuals and groups in Reception
 
Lesley Simpson
TA L3
Supporting whole class, individuals and groups in Y1
 
Sian Johns
 
TA L3
Supporting whole class, individuals and groups in Nursery
 
Helen Kingdon
TA L3
Supporting whole class, individuals and groups in  Y1
 
Shazia Javed
TA L2
 
Supporting whole class, individuals and groups in Reception
 
Belinda Brown
TA L2
1:1 TA year 6
 
Frances Price
TA L3
SEN support in KS2
 
Rosey Cole
TA L1
Supporting pupils in Y3/4
 
Libby Thomas

 
TAL1
Supporting whole class, individuals and groups in Nursery
 
Angela Glossop
TAL1
 
SEN support
 
Donna Thorrington

 
TAL1
Supporting whole class, individuals and groups in year 2
 
Sue Edmunds
TAL1
Supporting whole class individuals and groups in Y4
 
Louise Fish

 
TAL1
Supporting whole class individuals and groups in Y1
 
Reyhaneh Jaberransari

 
TAL1
1:1 TA Year 2
 
 
Tanya Baldwin
TAL1
Supporting whole class individuals and groups in Nursery
 
Claire Sheen
TAL1
Supporting whole class individuals and groups in Reception
 
Alys Evans
TAL1
Supporting whole class individuals and groups in Nursery
 
Melanie Hoskins
TAL1
Supporting whole class individuals and groups in Y3
 
Louise Evans
TAL1
1:1 support Y5
 
Karen Mingay
TAL1
 SEN support
 

 
     
Tim Jones



 
TAL1 Supporting whole class individuals and groups in year 4
Nada Koresih

 
  1:1 TA year 5
Bilingual assistant
Elizabeth Mably

 
TAL 1  
Sarah Clarke

 
TAL 1 1:1 TA Year 2
Louise Hutton
 
TAL 1 TA Year 2 & Year 
     
Charlotte Mansfield
TAL 1 1:1 TA Year 3
     
     
English as an additional language 
 
Office Staff/Caretaker/Cook   

Name Role Days Worked
Sean Carey
Estates Manager Full time
Andrea Pymble
 
Office Manager Full time
Rachel Rundle Assistant Secretary - Admin Mon, Wed
Virginia Pritchard

 
Assistant Secretary  - Finance Mon, Tues, Thurs, Fri
Karen Harvey

 
School Cook Full time

Midday Supervisors


Foundation
Phase
KS
Queen Kaur    Sion Isaac
Alaa Al-Rawi  Val Harper
Louise Ward     Paul Henry 
 Nadia Elsarrag   Shaunna Collins
 Angela Stone   Nazeeb Kaur
Sian Henry Uzma Nadeem
Hayley O'Keefe  
Ruby Javed-Alyas  
   
   
 

All website content copyright © Lakeside Primary School : Website Policy Website design for primary schools by PrimarySite

Log in